Kaitsemaskid on praegusel ajal ühed olulisemad vahendid, millega saad aidata viiruse levikut piirata.  Maski kandmisel kaitsed nii end kui teisi enda ümber haigust tekitavate  piiskade eest. Lisaks takistab maski kandmine meid ka liigselt nägu puudutamast, vähendades sedasi pesemata kätest tulenevaid võimalikke haigustekitajaid

Arvestades, et maski kandmine võib oluliselt vähendada nii nakatunute, hukkunute kui ka viiruse negatiivset majanduslikku mõju, on tegu väikese investeeringuga. 

Päris elu näiteid maskide kasulikkusest

Maski kandmise positiivsetest omadustest on olnud palju juttu ja sellest ei räägita niisama suusoojaks. 

Eelmise aasta alguses võrreldi kolmes Hiina haiglas personali nakatumist ja avastati, et tervisetöötajatel, kel oli range maskikandmise kord, ei nakatunud keegi COVID-19 viirusesse, kuigi nad veetsid palju aega nakatunutega koos. Samas kui ülejäänud töötajate seas, kel puudus haigetega otsene kokkupuude, kuid kel nii ranget maski kandmise korda polnud, leiti kõigis haiglates kümme nakatunud töötajat või rohkem. (1)

Lisaks on jäädvustatud juhtum mehest, kes peale Torontosse lendamist positiivse COVID-19 testi andis. Lennu ajal kandis härra aga maski ning kõik tema lähedal istunud 25 inimest ja lennuki töötajad andsid hiljem negatiivse tulemuse. (2) See juhtum näitab, kuidas maski kandmine aitab meil kaitsta inimesi enda ümber hetkedel, kui me ei ole oma nakatumisest ise teadlikud. 

San Francisco epidemioloog George Rutherford on öelnud, et kogukonna viiruse leviku piiramiseks võiks ideaalis kõik maski kanda, kuid abiks on juba olukord, kus 80% elanikest maskiga liigub. (3)

Erinevad kaitsemaskid ja standardid

Maskide tüüpe saab liigitada kolmeks: mittemeditsiinilised kaitsemaskid, meditsiinilised kaitsemaskid ja filtreerivad poolmaskid. Esimesed neist on kas isetehtud või kaubandusest ostetud kaitsemaskid, mis on valmistatud riidest või muust materjalist. Meditsiinilised kaitsemaskid peavad vastava Euroopa standardi EN 14683:2014 määratletud nõuetele. Filtreerivad poolmaskid kaitsevad väliskeskkonnas liikuvate osakeste ees. Nende klass näitab, kui hästi mask filtreerib:

  • FFP2 – 95% osakesi, mille läbimõõt on 0,3 µm ehk 0,0003 millimeetrit või enam;
  • FFP3 – kaitseklassi mask filtreerib vähemalt 99% õhus leiduvatest osakestest.

Meditsiinilise maski asemel võib riidest korduvkasutatavat maski kanda terve ja riskigruppi mittekuuluv tavainimene, kes ei hoolda ega ravi COVID-19 haigestunut. Riidest maski ei ole otstarbekas soovitada COVID-19 haigele ja tema hooldamisega tegelevatele isikutele ega ka riskigruppi kuuluvatele inimestele. (4)

Kaitsemaskid24.ee 

Me usume kvaliteeti, mistõttu on meie asutuse toodetel ka vastavad sertifikaadid. Kaitsemaskid24.ee Baltimaades asuvatel tootmisliinidel toodetakse FFP2 maske, mis on läbinud kvaliteedikontrolli ning omandanud EN149: 2001 + A1: 2009 ja PPE (isikukaitsevahendite) teavitatud asutuse 1463 CE sertifikaadi.

Tutvu meie isikukaitsevahenditega lähemal siin!

 

Allikad:

  1. X Wang, Z Pan, Z Cheng, Association between 2019-nCoV transmission and N95 respirator use. J. Hosp. Infect. 0 (2020)
  2. KL Schwartz, et al., Lack of COVID-19 Transmission on an International Flight. CMAJ (2020)
  3. https://www.ucsf.edu/news/2020/06/417906/still-confused-about-masks-heres-science-behind-how-face-masks-prevent
  4. https://www.terviseamet.ee/et/maskide-kasutamisest